Jaké použít rybářské krmítko?

Rybářské krmítko...

Při lovu na položenou je na výběr z nepřeberného množství a typů a velikostí rybářských krmítek. Ve své podstatě je dělíme na tři velké skupiny a to na moderní method feeder krmítka, dále často používaná klecová feeder krmítka a na stále velmi populární klasická otevřená krmítka,která používají rybáři již po desetiletí.

Dokážeme si však “na první dobrou” říct, kdy jaký typ rybářského krmítka použít? Jaké jsou jeho výhody či nevýhody? Pojďme se na to podívat…

Klecová, feederová krmítka

Začněme nejprve výhodami, kterých je nespočet. Hned tou první je možnost dopravit návnadu na lovné místo, směs může být sušší, nadýchanější, protože ji podrží právě klecová mřížka. V klecovém krmítku jsme schopni na lovné místo doručit také partikl, červy nebo menší peletky. To rybám nabízí jak pevné, větší částice, tak i menší částečky, které se začnou rozptylovat ihned po dopadu krmítka do vody. U nástrahy, tak máme, jak peletky, pro větší rybu, například kapra nebo mini částečky pro menší ryby jako jsou karasové, cejni atd. Typy a velikost ryb, které chceme lovit si můžeme určovat pomocí poměru jemných a větších částic.

Klecová, feederová krmítka jsou hojně využívána pro feeder lov, jak na stojatých, tak i na mírně tekoucích vodách. Viděli jsme je také používat i při lovu parem v rychle tekoucích řekách.

Návazce se používají v rozmezí 10cm - 70cm v závislosti na způsobu braní ryb a také v závislosti na vyplavování nástrahy v tekoucích vodách. Ideál je vyplavená návnada z krmítka k nástraze na háčku.

Nevýhodou klecových, feederových krmítek může být nízká dohozová vzdálenost.

Klecová, feederová krmítka jsou velmi populární díky své univerzálnosti, jednoduchému použití a ceně!

Method feeder krmítka, tzv “bábovičky”

Tvarově ploché method krmítko (s nízkým bokem nebo bez boku, s nízkým zebrováním či bez zebrování) a formička pomocí, které natlačíte návnadu do krmítka, to je v kostce popis toho, co si vybavit pod souslovím “method feeder krmítko”.

Jeho výhodou je, naopak od klecových feeder krmítek, možnost velmi dlouhého náhozu, kdy ho k tomu předurčuje jeho aerodynamický tvar. Je skvělé pro chytání v hlubších vodách, protože se nástraha nevyplavuje ihned po dopadu na hladinu a pokud ano, tak je to špatně. S návnadou je třeba si malinko vyhrát, aby nebyla příliš lepivá a dokázala na dně rybu přilákat, ale zároveň příliš suchá, aby se nevyplavila při dopadu krmítka na hladinu. V dnešní době na to výrobci směsí či peletek již myslí a výsledkem jsou speciální method feeder směsi, které samotnou přípravu dost zjednodušují.

Návazce se používají od cca 5cm - 10cm a nástraha se zatlačí přímo do krmítka s návnadou. Ideálem je “levitace” tedy vzplívání nástrahy s háčkem na krmítkem.

Tento způsob lovu zaručuje velké množství záběrů a mnohdy Vám k aktivnímu rybolovu stačí jeden prut.

Klasická, otevřená krmítka

Jak už jsme zmínil na začátku úvahy, jsou to “nejstarší” krmítka a oba typy výše zmíněných krmítek, si z nich vzaly to nejlepší. Dá se říct, že jak feederové klecové krmítko, tak method feeder krmítko jsou odnoží pro užší specializaci daného způsobu lovu.

Závěr

Pokud chcete úspěšně a pohodlně lovit na feeder, je důležité zvolit také vhodný prut na feeder a naviják na feeder. Nebojte se s námi konzultovat Vaše možnosti a podmínky pro samotný feeder lov. Můžete se spolehnout na rady specialistů, ale také se řídit svým vlastním instinktem a potřebami.